Мистецтво манікюру тішить нас роками. Але мало хто задумується, звідки пішли такі процедури, як давно їх роблять жінки. Сьогодні пропонуємо вам здійснити екскурс у минуле, та дізнатися, як і де зародилася ця усіма нами улюблена косметологічна процедура. Отже, на порядку денному – історія манікюру.
Якщо ви думали, що манікюр – це відносно сучасне явище, то здивуєтеся. Насправді це дуже давня практика, коріння якої сягає приблизно 5000 років тому! Нехай вас не лякає ця цифра. Звичайно, дівчата того часу не мали у своєму арсеналі лак із синіми блискітками, або, наприклад, фрезер, але вони також були зацікавлені в тому, щоб їхні ручки виглядали доглянутими. 

Витоки манікюру. 5000-3000 років до нашої ери
Вважається, що прародительками мистецтва манікюру були індійські жінки, які використовували хну для фарбування нігтів ще 5000 р. до н. е., тоді як у Вавилонії в 4000 р. до н. е. широко використовувалися тверді золоті інструменти, щоб отримати ідеальний манікюр. Китайці вже тоді гналися за пальмою першості, і в 3000- му році до нашої ери придумали перший аналог покриття для нігтів: складну суміш із бджолиного воску, желатину, яєчних білків, арабської жувальної гумки й квіткових пелюсток. Але жертви були не марними, адже на той час такий вид нігтів був показником високого соціального статусу.

Манікюр Стародавнього Єгипту. 1300 років до н.е. – 1000 років до н.е.
Єгиптяни теж не стояли осторонь нейл-арту. Найвідоміші та найвпливовіші жінки того часу, Клеопатра та Нефертіті задовольнялися не лише молочними ваннами. Щоб шкіра їхніх рук виглядала ідеально, застосовувалося розтирання маслом і ладаном, а нігті зміцнювалися трав'яними зіллями й фарбувалися хною. Інтенсивний червоний колір на нігтях на той час означав багатство та статус. Не спроста ми, дівчатка, і зараз часто віддаємо перевагу червоному лаку. 

Трендсеттерами манікюрної моди на той час були представники Китаю. Вони наносили на нігті блискітки, зроблені із золота чи срібла. Жінки найвищого соціального статусу відрощували довгі нігті. Чим довше нігті - тим вищий соціальний статус. Королівські особи Китаю славилися довгими нігтями та власним стилем манікюру. Як я вже сказала, деякі дівчата фарбували нігті золотом чи сріблом; інші воліли бачити на нігтях насичені кольори, які вони отримували шляхом змішування яєчних білків, воску, натуральних барвників та желатину. Багаті чоловіки та жінки династії Мін воліли хизуватися чорними та червоними нігтями. Трохи пізніше вони стали носити спеціальні залізні накладки, які одягалися на палець та повторювали форму нігтя, і символізували їхню владу у суспільстві. Звичайно все це зовсім далеко від сьогоднішніх манікюрних трендів, але зв'язок між статусом і манікюром, як бачите, тягнеться ще з давніх-давен.

Манікюр Середньовічної Європи
Як і у випадку з Китаєм, у Великій Британії та в інших країнах Європи, акуратні та доглянуті нігті стали ознакою багатства та високого статусу. Так в історичних опусах збереглися описи «найкрасивіших рук Європи» королеви Єлизавети I. 
Розвиток манікюру на початку 19 століття пройшов під егідою Заходу. Процес манікюру для американських жінок на той момент виглядав так: спочатку руки покривалися ароматичними маслами, а сам манікюр виконувався за допомогою металевих інструментів, ножиць та кислот, а потім нігті полірувались м'якою тканиною. Інструменти незабаром еволюціонували й на радість нам, у 1830 році, доктор, на прізвище Сітс використав пилочку з апельсинового дерева для нігтів своїх пацієнтів. Його племінниця теж не залишилася осторонь і незабаром винайшла цілу систему догляду за нігтями, яка була досить дешевою, щоб усі американські жінки могли дозволити собі доглядати нігті. У моді були короткі мигдалеподібні нігті.

Початок 1900-х років ознаменувався появою порцелянових нігтів. Можна сказати, що це була перша спроба ввести в ужиток накладні нігті. Ці нігті мали ідеально підходити під жіночі руки, тому виготовлялися за індивідуальним замовленням вручну. Але ця спроба була не зовсім вдалою, тому що такі нігті були дуже дорогими й найчастіше наклеїти їх можна було лише один раз. Вартість набору таких нігтів становила близько 600 $! І тут з'являється ВІН – перший лак для нігтів! Ура, дівчата! Але чи ви знаєте, що творець лаку для нігтів почерпнув своє натхнення з... фарбування автомобілів? Найпопулярнішим кольором на той момент був знову-таки червоний. Але буквально за кілька років Макс Фактор представив світові перший набір для французького манікюру - це все відбувалось у 1920 роки.

Перші манікюрні салони: 1940-і та 1950-і роки
Догляд за нігтями з покриттям лаком став дуже популярним завдяки гламурним голлівудським кінозіркам. Почали з'являтися нові засоби та методики догляду за нігтями, які дозволяли частіше змінювати колір лаку та доповнювати загальний образ відповідним кольором. На той час манікюр робили в перукарнях, а не в салонах краси. Тому у 40-ті роки жінки на Заході найчастіше фарбували нігті вдома. Але незабаром по всій країні почали відкриватись перші манікюрні салони, які пропонували акриловий манікюр. Як я вже вказала трохи вище, більшість дівчат копіювали зірок тих часів, Елізабет Тейлор, Ріту Хейворт. Найпопулярнішим запитом у салонах став яскраво-червоний манікюр з крапками. До 50-х років манікюр став найпопулярнішим явищем у косметичній промисловості.
У 1960-х і 1970-х роках царювали пастельні тони й французький манікюр. Мабуть, це було свого роду «затишшя перед бурею». 

Сплеск яскравих фарб в одязі 80-х не міг не поширитися та інші сфери. Творчість вимагала вираження, і жінки на повну силу впровадили його в нігтьове мистецтво. Декілька яскравих кольорів на одному нігті, аерографія, розпис нігтів, каміння, пір'я, неонові відтінки тощо – дівчата не боялися експериментів.

Манікюр у 90-х
Після такої активізації нейл-арту, у дев'яностих споживачі стали звертати більше уваги не на красу, а на здоров'я своїх нігтів. Тому наприкінці 90-х-початку 2000-х років натуральні нігті знову займають лідируючі позиції.

2000 - і
На початку 2000-х починається широке виробництво гель-лаків! Креатив у нігтьовому мистецтві знову повертається: 3-д нейл-арт, блискітки, найрізноманітніші відтінки лаків – все це тепер можна побачити на ручках дівчат. У виборі форми нігтя теж панує вільна атмосфера. :)
Сучасний манікюр
Розвиток технологій упевнено впроваджується і в наше життя. Принтери для друку на нігтях, З-д нігті, манікюр із чіпами – здається, що нас уже нічим не здивувати.