Грибкові ураження нігтів (оніхомікози) відносяться до найбільш поширених дерматологічних захворювань. Вони зустрічаються у 10-15% населення, а серед осіб старше 60 років - майже у 30%. Оніхомікоз представляє собою довгостроково існуюче вогнище грибкової інфекції, що сприяє її поширенню і сенсибілізації організму, тому основна мета лікування грибкових інфекцій - повна ліквідація збудника.

Зараження оніхомікозом може відбутися через предмети побуту: килимки у ванній, мочалки, манікюрні приладдя, взуття, а також при відвідуванні басейну, лазні, сауни, душа, спортзалу. Інфекції піддаються пацієнти будь-якого віку, в тому числі і діти, причому в останні десять років захворюваність серед дітей та підлітків зростає. Захворюванню і важкому поширенню процесу більш схильні ті особи, що страждають важкими соматичними та ендокринними захворюваннями, а також імунними порушеннями; отримують кортикостероїдні гормони, імуносупресивну і масивну антибіотикотерапію. Частота мікозів стоп з поразкою нігтів майже в 3 рази вище, ніж у загальній популяції, у хворих на цукровий діабет. Майстри манікюру для уникнення розвитку хворіб у клієнтів та і у себе повинні чітко дотримуватися правил гігієни.

Для оніхомікозу характерні не тільки зміна нігтів, але і алергічна перебудова організму.

Клінічні прояви оніхомікозу різноманітні, це залежить від виду збудників. Частіше уражуються нігті на стопах (до 80%), рідше кистях, спостерігається і одночасне ураження стоп і кистей. Оніхомікоз проявляється ураженням нігтьової пластини і навколишніх структур. Для грибка нігтів характерні потовщення і деформації нігтьових пластин, зміна кольору. Нігтьова пластина може стати білою або жовтою. Уражені нігті можуть відшаровуватися, розм'якшуватися, під ними накопичуються кератин і детрит. Пластини стають крихкими, загинаються догори. Шкіра, що оточує ніготь, також може запалюватися. При цьому найчастіше уражаються нігті на ногах. Необхідно пам'ятати, що кожен із цих симптомів не дозволяє візуально визначити збудника грибка, тому для постановки діагнозу потрібні додаткові дослідження і комплексна діагностика.

У залежності від характеру змін пластини нігтя, розрізняють такі форми ураження: нормотрофічна, гіпертрофічна, атрофічна і за типом оніхолізису.

Враження нігтів при оніхомікозі у дітей має деякі особливості: поверхня нігтів шорстка, конфігурація не завжди змінена, пластина вражена частіше біля дистального краю, рідше зустрічається піднігтевий гіперкератоз.

Діагноз оніхомікозу встановлюється на підставі клінічних проявів, виявлення гриба при мікроскопічному дослідженні патологічного матеріалу і виділення культури гриба на живильних середовищах. Лікування має призначити тільки лікар дерматолог. Самолікування небезпечне для здоров’я. Лікар може призначити як зовнішнє, так і внутрішне лікування (курс протигрибковими препаратами). Критерієм вилікування хворих оніхомікозом служить зникнення клінічних проявів, повне відростання нігтів і 3-кратні негативні аналізи на грибки. Збудниками оніхомікозу є дерматофіти, дріжджоподібні гриби типу Candida і цвілеві гриби. Залежно від типу мікроорганізмів, що спровокували захворювання, розрізняються підходи до лікування грибка нігтів. З цією метою призначається місцева, системна, комбінована і коригуюча терапія. Для лікування грибка нігтів застосовують місцеві протигрибкові засоби — мазі, креми і розчини, внутрішньо призначають таблетки від оніхомікозу. 

Профілактичні заходи проти грибка нігтів спрямовані на те, щоб знизити ризики захворювання у осіб, які ще не хворіли на оніхомікоз. Також вони необхідні людям, які вже перенесли інфекцію, для запобігання рецидиву і повторному інфікуванню. Профілактика включає особисту гігієну, використання персонального взуття, обробку рук і ніг антисептиками після відвідування загальних душових, спортзалів, кімнат відпочинку, масажних кабінетів. Необхідно використовувати тільки сухе взуття, яке не здавлює стопу і не заважає нормальному кровопостачанню. Щоб убезпечити себе від інфекції, потрібно берегти руки і ноги від випадкових пошкоджень.

Для безпеки себе та клієнтів чітко дотримуйтеся норм та правил стерилізації обладнання, слідкуйте за чистотою робочого місця. Особливо це важливо при виконанні педикюру.