Ніготь - це похідна епідермісу, подібно до волосся складається з кератину, холестерину і мікроелементів.

Ніготь складається з нігтьової пластини, оточеної нігтьовими шкірними валиками, розташовується нігтьова пластина на нігтьовому ложі. Пластинка у дорослої людини має довжину 10-15 мм, ширину 10-17 мм і товщину 0,3-0,65 мм. В нормі поверхня нігтя має злегка опуклу форму, гладка. Напівпрозора, має рожевий колір за рахунок серпанкових кровоносних капілярів.
Хімічно нігті складаються із кератину, води, холестерину, мікроелементів.

Зростання нігтя походить з кореня нігтя (матриксу). Біле півколо, які ми бачимо є видимою частиною кореня нігтя, велика частина його прихована під шкірою основи.

Нігтьова пластина складається з білку - кератину. Кератин нігтя має щільну структуру і складається з щільно зчеплених між собою пластин, подібно до цегляної кладки. Швидкість зростання нігтів максимальна в дитячому віці, а після 20 років починає поступово сповільнюватися. В середньому в місяць ніготь відростає на 1,5-3 мм. Повне оновлення нігтя у здорової людини на руках відбувається за 3-4 місяці, а на ногах за 9-12 місяців. Не однакова швидкість нігтів на різних пальцях - на середніх пальцях нігті ростуть швидше, ніж нігті на великому пальці і мізинці. В длорослому віці ріст сповільнюється.

За станом нігтів часто визначають і стан здоров"я загалом. Якщо на них з"являються будь-які зміни чи патології, то це є сигналом звертатися до лікаря. Роглянемо основні патології нігтів.

1) Оніходистрофія - це атрофія нігтьової пластини. Витончення нігтьової пластини, підвищена її пластичність, у зв'язку з чим можлива посилена травматизація та інфікування. Причини атрофії нігтів – авітаміноз, екзема, псоріаз, грибкові інфекції, зараження під час неякісного манікюру.
2) Розшарування нігтя - найчастіша причина – нестача вітамінів (А, Е, С) і мікроелементів (залізо, цинк, кальцій). Причому нестача корисних елементів не завжди означає, що вони не надходять з їжею.
3) Зміни при псоріазі - спостерігається ущільненням нігтьових пластин з подальшим помутнінням і утворенням борознистих ліній, які можуть розташовуватися як уздовж так і впоперек. Псоріатична онихія (наукова назва псоріазу нігтів) може знищити ніготь повністю або частково, або нанести ямкові отвори і запалі ушкодження.
4) Грибок нігтя - оніхомікоз - характеризується потемнінням, пожовтінням, потовщенням, відшаруванням нігтів.
5) Лейконіхія - білі плями на нігтях, патологічна зміна пластини з її візуальним знебарвленням. Можливі білі смужки і білі точки. Причина лейконіхії – систематична травматизація, інфекції або інтоксикації, а також захворювання внутрішніх органів.
6) Меланоніхія – потемніння нігтьової пластини з появою смуг, яке характеризується відкладеннями меланіну в пластині. Серед причин меланоніхії контакт з хімікатами, грибкові пошкодження, прийом медикаментів, часті травми або супутні хвороби нігтів та шкіри. Може також бути ознакою раку шкіри, тому не варто нехтувати такими змінами.
7) Хромоніхія – пожовтіння нігтів, зміна кольору до неприродного і хворобливого, що можливо внаслідок куріння, застосування неякісних лаків для нігтів, при контакті з хімікатами або через безконтрольний прийом лікарських засобів. Також хромоніхія може свідчити про серйозні захворювання організму, серед яких діабет, лімфостаз, розлади ендокринної системи, хвороби шкіри.
8) Пароніхія – інфекційне запалення ногтьових валиків, яке часто супроводжується почервонінням і набряком, локальним підвищенням температури, нагноєнням і хворобливими відчуттями близько краю нігтьової пластини. Захворювання може бути професійним, але також серед причин пароніхії вплив високих температур, травми і подальше зараження.
9) Гіпертрофія – патологічне потовщення нігтя, збільшення його обсягу і маси, розмірів по довжині і ширині, посилене зроговіння пластини. Серед причин гіпертрофії нігтів на ногах – грибкові ураження, наслідки складних травм, порушення роботи ендокринної системи, а також незручне, неякісне взуття.

Важливо також не упускати зміни форм нігтя - рифлення, відшарування, пустоти, врослі нігті.

Якщо ви помітили хоча б якусь видиму проблему то радимо не затягувати з візитом до лікаря. Крім того, не варто маскувати проблеми за допомогою манікюру, це лише забере час та ускладнить лікування. Якщо ви майстер та бачите у пацієнта проблеми із нігтями - відмовляйтеся робити покриття та скеровуйте до спеціалістів.